Szafa kapsułowa na lato. Jak skomponować kapsułę 10/14 + przykład #6

szafa kapsułowa lato

Kolejna szafa kapsułowa przed Wami w sam raz na czerwiec, który zaczął się mieszaną pogodą. Tym razem także w wersji mini. Interesuje Cię garderoba kapsułowa na lato 2020? Oto ona, ale najpierw poznaj metodę jej tworzenia.

Garderoba kapsułowa 10/14. Jak ją skomponować?

Ta kapsuła powstała według reguły 10/10, którą kilka lat temu wymyśliła blogerka Lee Vosburgh. W oryginale zawiera 10 ubrań, z których można zrobić 10 zestawów na każdy z 10 kolejnych dni. W zestaw jest wliczone obuwie. Dla mnie jednak to zbyt duże ograniczenie :). W mojej wersji na wspomniane 10 sztuk składają się więc wyłącznie ubrania. Dlatego też  wychodzi z tego nawet 14 zestawów. Spokojnie wystarczy to na połowę miesiąca, od poniedziałku do niedzieli. Jest to możliwe właśnie dzięki temu, że ubrania tworzą kapsułę – wszystko do siebie pasuje, więc każdy “dół” swobodnie sparuje się z każdą “górą”.

Układając kapsułę 10/14, wybieramy 10 sztuk odzieży, z której następnie będziemy budować zestawy. U mnie najlepiej sprawdza się to  według zasady:

– 4 “góry”
– 3 “doły”
– 1 sukienka (wymiennie z 1 “górą”)
– 2 okrycia wierzchnie.

Do tej kapsuły nie wliczam butów ani dodatków, bo, jak wspomniałam, jednak wtedy byłoby to dla mnie nieco za mało. 

Przy doborze elementów mini-kapsuły jest kilka zasad, jakimi warto się kierować:

1| Zasada 80/20. Postaw głównie na neutralne kolory, niech stanowią większość palety. 20% miejsca zostaw elementom wyrazistym: akcentom kolorystycznym, ubraniom wzorzystym.

2| Dopasuj zawartość do pory roku/pogody, aktywności, jakie podejmujesz (przyda Ci się ten wpis).

3| Wybieraj rzeczy, które możesz prać w pralce.

4| Pamiętaj, że pozostała zawartość szafy nie jest zamknięta na kłódkę. Jeśli okaże się, że dokonałaś złego wyboru, pogoda się załamała itp., po prostu coś wymień lub dodaj.

Podstawowe zasady tworzenia szafy kapsułowej znajdziecie w tym wpisie.

Garderoba kapsułowa 10×14 – korzyści

Taka metoda budowania kapsuły ma swoje zalety. Wcześniej trudno było mi je zauważyć, wolałam budować kapsuły 30–40 elementowe na cały miesiąc lub sezon. Dawało mi to złudne poczucie większego wyboru. Tak jednak nie jest. Planując na 2 tygodnie mogę wykorzystać większą zawartość swojej szafy w dłuższej perspektywie. Staram się minimalizować ilość ubrań, jednak jest to proces, jako że wolno się zużywają :), a nie chcę na siłę pozbywać się dobrych, ponadczasowych rzeczy.

Korzyścią szafy 10/14 jest także oszczędność czasu poprzez mniejszy wybór. Dodatkowo, jeśli podczas porządkowania szafy zostało Ci kilka rzeczy, co do których nie masz pewności, czy będziesz w nich chodzić, włączenie ich do krótkoterminowej kapsuły pozwoli zakończyć dylemat.

Szafa kapsułowa na lato 2020: 10/14. Co jest w środku?

W mojej kapsule na pierwszą połowę czerwca znalazły się:

– jeansy: nie mogło ich zabraknąć. To chyba najbardziej uniwersalna część garderoby, jaka kiedykolwiek powstała, zaraz obok białej koszulki. Sprawdzą się tak do pracy/na uczelnię, jak i na niezbyt zobowiązujące wyjście, nie mówiąc już o stuprocentowo casualowych kreacjach

– granatowe cygaretki: Będą podstawą dla zestawów w stylu “marynarskim”. Założysz je i do pracy i na wyjście. Dobrze prezentują się z balerinami i szpilkami

– granatowa spódnica: podobnie jak granatowe cygaretki, świetnie tworzy marynarskie kreacje, jeśli masz ją w wersji casualowej, założysz do niej tak trampki, jak i sandały czy baleriny

– biały t-shirt i biała bluzka: bazowe elementy, które tworzą tak oficjalne, jak i casualowe zestawy

– bluzka w marynarskie paski: do pracy i na co dzień

– żółta cienka bluzka z długim rękawem: wprowadza akcent do kapsuły

– jeansowa sukienka w stylu koszulowym: do noszenia samodzielnie lub jako tunikę

 – biała marynarka i granatowy trench dopełniają utworzone zestawy.

szafa kapsułowa na lato 2020
szafa kapsułowa na lato 2020 dla minimalistki

Zajrzyj na mój instagram, żeby w ciągu najbliższych 2 tygodni zobaczyć ją w praktyce. Zaglądaj na blog – w tym miesiącu jeszcze 2 kapsuły przed nami! Podejmujesz wyzwanie? Dodaj tag #team1014


Chcesz wiedzieć, jak stworzyć garderobę kapsułową?

Komentarzy (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *