Garderoba kapsułowa. Analiza stylu życia

garderoba kapsułowa analiza stylu zycia

Dziś krótki wpis, formatka DIY i przykłady z życia.

Garderoba kapsułowa – jak poświęcić mniej czasu i energii na jej stworzenie?

Zgodnie z zasadami opisanymi tutaj capsule wardrobe tworzysz wybierając rzeczy pasujące do aktywności, które zajmują największą ilość twojego czasu w ciągu tygodnia/miesiąca. Z tego powodu świetnym krokiem jest przeanalizowanie własnego stylu życia, zanim zdecydujesz, co wybierzesz do swojej kompaktowej kapsuły.

Najlepiej zacząć od zastanowienia się, jak spędzasz czas najczęściej, z jakich aktywności składają się Twoje tygodnie, a następnie na kole określić, jaką część Twojego życia to stanowi. Uzyskane proporcje łatwo potem zamienić na proporcje typu ubioru w kapsule.

Dlaczego warto poświęcić na to chwilę?

Kompaktową garderobę budujesz ze stosunkowo małej ilości ubrań, które naprawdę lubisz i w których świetnie się czujesz. Załóżmy, że Twój ulubiony sposób ubierania to casual, czyli swobodny styl codzienny. Kompletując swoich 40 ubrań mogłabyś/mógłbyś wybrać najwięcej rzeczy właśnie tego typu. Załóżmy jednak dodatkowo, że pracujesz na etacie w miejscu, gdzie wymagany jest tak zwany styl biurowy i do pracy trzeba chodzić ubranym w miarę elegancko. Stając codziennie przed swoją kapsułą nadal będziesz narzekać, że nie masz się w co ubrać, ponieważ nie znajdziesz w niej zbyt wiele rzeczy pasujących do pracy.

Tymczasem, jeśli poświęcisz moment (no OK, od 5 do 20 minut) na analizę stylu życia, zobaczysz, że obszar praca stanowi prawdopodobnie co najmniej 60% Twojego czasu. To sprawi, że poświęcisz mu więcej uwagi dobierając składniki kapsuły. Popatrz też w kalendarz — czy w ciągu najbliższych 3 miesięcy masz jakieś ważne spotkania, wydarzenia, uroczystości, o których trzeba pamiętać? Jeśli są one bardzo sporadyczne, możesz stworzyć dla nich osobną mini kapsułę (np. jeśli przez większość swojego czasu chodzisz ubrana/y bardzo elegancko i jedziesz na dwutygodniowy urlop, gdzie będziesz ubierać się bardzo swobodnie, będziesz woleć mini kapsułę uzupełniającą tylko na te dwa tygodnie). Wiem, jest to pewien kompromis, ale jeśli jesteśmy na początku drogi i lepiej zmierzać ku minimalizmowi małymi krokami z sukcesem, niż szybko stwierdzić, że to się nie sprawdza w praktyce.

Garderoba kapsułowa: moja analiza

Na taką analizę poświęciłam 5 minut. W moim przypadku aktywności składają się z następujących elementów:
praca w domu (wliczam spacery z psem ) 50% — (stroje casual + po domu)
praca poza domem 15% (styl biznesowy)
spędzanie czasu poza domem (załatwianie spraw, spacery, spotkania nieformalne, wyjścia na obiad itp.)  25%
spotkania biznesowe 2 % (większość załatwiam przez telefon lub mail, lecz na osobiste spotkania wybieram styl biznesowy)
spotkania towarzyskie bardziej formalne 5% (“lekko elegancki” styl wieczorowy)
sport 3% (strój biegowy, rowerowy i do jogi)

Ponieważ do kompaktowej szafy nie wliczamy strojów “domowych”, mam trochę ułatwione zadanie, bo większość tego, w czym spędzam czas w domu nie jest do niej wliczana. Wyjątkiem są sytuacje, gdy pracuję przez Skype. Strój sportowy także jest poza kapsułą. Z mojej analizy wynika, że największą uwagę muszę poświęcić doborowi nieformalnych ubrań do spędzania czasu i pracy poza domem, a także do spotkań, które wymagają bardziej formalnego stroju.

A jak to wygląda w Waszym przypadku? Formatka do analizy znajduje się tu, a tutaj czeka na pobranie pełna broszurka do budowy garderoby kapsułowej.


Chcesz wiedzieć, jak stworzyć garderobę kapsułową?

Komentarzy (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *