Jak zorganizować szafę pod garderobę kapsułową?

organizacja szafy garderoba a kapsułowa

Od kilku lat praktykuję ideę szafy kapsułowej, ale dopiero niedawno podjęłam decyzję o przeorganizowaniu szafy pod jej kątem. Do tej pory budowa wnętrza szafy nie do końca wpisywała się w moje zapotrzebowanie. Zaczęłam zastanawiać się, jak mogę je zmienić. Wiadomo, że szafa mieści w sobie nie tylko ubrania z sezonowej kapsuły, ale całą garderobę w ogóle. Chodziło mi więc o to, żeby “poruszanie” się po jej wnętrzu oscylowało przede wszystkim wokół rzeczy, jakie w danym sezonie mam do dyspozycji, a ponadto ich widok i dostęp do nich nie był zaburzony przez pozostałe ubrania. Jak zatem zorganizować szafę pod garderobę kapsułową?

How to organize the closet for capsule wardrobe?

I have been practicing the idea of ​​a capsule wardrobe for several years, but only recently have I decided to organize the closet to fit it. Until now, the interior of my closet didn’t fully meet my needs, so I began to wonder how I can change it. Usually the closet contains not only clothes for current season, but all the clothes you have. So my point was that “moving” inside it should have a certain flow around things that I use in a given season, and above all , I should also find them easily in one place.

Jak zorganizować szafę pod kapsułę – trzy strefy

Metodą prób i błędów znalazłam odpowiednie rozwiązanie i udało mi się zorganizować szafę pod kapsułę. Mój plan obejmował wydzielenie w szafie trzech stref: pierwsza zawierająca ubrania i buty używane w danym sezonie, druga z rzeczami użytkowanymi w sposób ciągły przez cały rok oraz trzecia, w której mieszczą się rzeczy w ogóle nie używane w aktualnej porze roku. Tym samym powstała strefa kapsułowa, strefa całoroczna i strefa przechowywania. Rozkład tych części pokażę Wam na przykładzie mojej szafy, myślę jednocześnie, że da się je wydzielić w każdej.

Closet organizing 3 zones – By trial and error I found the right solution. My plan was to draw three zones inside the closet: the first one for clothes and shoes for a given season, the second for things that are used throughout the year, and the third for things that are not used at all in the current season. Thus, a capsule zone, a year-round zone and a storage zone were created. I will show you the layout of these parts on the example of my wardrobe, but I think that they can be easily get in each of them.

Strefa 1: sezonowa kapsuła

W tej strefie ubrania wiszą na wieszakach. Od lewej często używane sukienki na dany sezon, obok marynarki i koszule. Za nimi jest miejsce na używane w danej porze roku okrycia wierzchnie. Na dodatkowym drążku poniżej wiszą spodnie oraz spódnice. Dłuższe spódnice musiałam powiesić wyżej, żeby się nie gniotły. Do strefy sezonowej zaliczają się także wysuwane półki na obuwie użytkowane w danej kapsule.

Seasonal zone. In this zone, there are hangers. From the left: dresses for a current season that are often worn, next to them there are jackets and shirts. Behind them there is a space for outerwear used in a given season. Pants and skirts hang on an additional bar below. I had to hang my longer skirts higher because they hadn’t fit. The seasonal zone also includes special shelves for seasonal shoes.

Strefa 2: rzeczy całoroczne

To strefa szuflad. Znajduje się w nich bielizna, skarpetki i rajstopy. W ostatniej szufladzie jest miejsce na sportowe torby, które noszę na treningi. “Góry” inne niż koszule trzymam poza szafą. Gdybym nie miała takiej możliwości, na pewno postąpiłabym tu inaczej, wprowadzając tradycyjne szufladki. Akurat te kosze były już w mojej szafie przed reorganizacją (w części, gdzie teraz są półki na buty), dlatego też postanowiłam je ponownie wykorzystać. Gdybym jednak musiała wszystko zmieścić w tym jednym meblu, zamieniłabym je na szuflady i wykorzystała ich powierzchnię maksymalnie.

Year-around zone. This is the drawer area. They include underwear, socks and tights. The last drawer has some space for sports bags that I carry for training. I keep the “tops”, other than shirts, outside the wardrobe. If I did not have such a possibility, I would definitely do it differently and have more traditional drawers. These bins were already in my wardrobe before the reorganization (in the part where there are now shelves for shoes). I decided to reuse them. However, if I had to fit everything into this one piece of furniture, I would turn them into drawers and use their surface to the maximum.

Strefa 3 – przechowalnia

Do przechowywania nieużywanych w danym sezonie rzeczy wykorzystuję najwyższe półki oraz mniejszy przedział szafy. Tam trzymam obuwie, okrycia wierzchnie oraz sukienki na inne sezony, a także mało używane całoroczne sukienki “na specjalne okazje”. Rzeczy będące w danym okresie w przechowalni spakowane są w pudełka i pokrowce, żeby się nie kurzyły. (o porządkowaniu po sezonie w tym wpisie). Płaszcze na bardziej chłodne dni są przygotowane pod ręką, ale nadal w tym przedziale. Mieszczą się tam także pudełka, które będę powtórnie wykorzystywać np. do pakowania paczek, gdy komuś coś wysyłam. Zimą wstawiam też tu pudełko z czapkami i szalikami.

Storage zone. To store unused items, I have the top shelves and a smaller wardrobe compartment. I keep shoes, outerwear and dresses for other seasons there, as well as little used all-year dresses “for special occasions”. Items that are stored tehere are packed in boxes and covers so that they do not dust. Coats for colder days are prepared to pick up quick, but still within that compartment. There are also boxes that I will reuse, for example, for packing parcels when I send things to someone. In winter, I also put a box with hats and scarves here.

Wszystkie moje “góry” są przechowywane na regale w garderobie. Przedziały są kwadratowe i mieszczą 1 stos, więc właściwie mogą być odpowiednikami 1/3 szuflady. I tak wydzielone są następujące stosy: koszulki basicowe, bluzki z długim rękawem, cienkie swetry, ponadto swetry i bluzy. Dodatkowo jest stosik z ubraniami sportowymi na cotygodniowe treningi oraz dwa stosiki z rzeczami po domu – osobno góry i doły. Jeden przedział jest tylko na torebki. Dodatkowo w przedziałach umieszczone są pudełka: na wszystkie pozostałe rzeczy sportowe, na ubranie snowboardowe, na rzeczy letnie, na rzeczy zimowe oraz pudełko na rzeczy, które są do “przemyślenia”.

Podsumowując, w tej chwili organizacja szafy wygląda u mnie całkiem dobrze. A jak Tobie poszło uporać się z problemem? Masz swoje sposoby na to, jak zorganizować szafę przy garderobie kapsułowej? A może jesteś dopiero na etapie porządkowania szafy? W takim razie przeczytaj ten wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *