10 powodów, dla których garderoba kapsułowa jest dla Ciebie

garderoba kapsułowa dla ciebie blog o minimalizmie

Garderoba kapsułowa jest trendy na świecie i zaczyna być popularna w Polsce. Niewątpliwie jest to idea godna uwagi, ale czy każdy skorzysta wprowadzając ją w życie?

Garderoba kapsułowa jest dla Ciebie, gdy:

  1. chcesz uporządkować zawartość swojej szafy i ten porządek utrzymać
  2. poszukujesz przestrzeni dookoła siebie
  3. potrzebujesz poczucia uporządkowania
  4. szukasz oszczędności
  5. nie możesz pozwolić sobie na częste kupowanie ubrań
  6. chcesz w pełni wykorzystać to, co posiadasz
  7. marzysz o tym, by móc błyskawicznie podjąć decyzję, co założysz
  8. chcesz mieć poczucie, że wszystko do siebie pasuje
  9. uważasz, że sklepy nie oferują zbyt wielu rzeczy godnych uwagi
  10. nie lubisz “chodzić po sklepach”

Garderoba kapsułowa dla Ciebie: korzyści

Jeśli umiejscowiłeś siebie choć w jednej z tych grup, oto, jakie korzyści odniesiesz z podjęcia kapsułowego wyzwania:

1. Poszukujesz przestrzeni wokół siebie

Jeśli chcesz zapewnić sobie dużo wolnej przestrzeni, to zmniejszenie zawartości szafy albo umieszczenie w “części roboczej” tylko wybranych na dany sezon ubrań da Ci tę przestrzeń tak wizualnie jak i mentalnie. Przestrzeń w mieszkaniu będzie spójna z organizacją szafy, a codzienne korzystanie z garderoby będzie lekkie. Wizualnie wolna przestrzeń będzie rzucać się w oczy.

2. Chcesz utrzymać porządek w szafie

Garderoba kapsułowa ze względu na małą objętość jest łatwiejsza do ogarnięcia. Ponieważ kombinacje ubrań są wcześniej przemyślane i zaplanowane. Nie generuje także bałaganu, który powstałby, gdy przerzucasz rzecz za rzeczą w poszukiwaniu “zestawu na dziś”.

3. Poszukujesz poczucia uporządkowania

Jest miejsce na wszystko i wszystko jest na swoim miejscu. Wiesz, co masz i gdzie to znaleźć. Panuje porządek, który może dawać poczucie pewności siebie i kontroli.

4. Szukasz oszczędności

Taki system planowania zawartości szafy pozwala na oszczędności na kilka sposobów. Po pierwsze koncentrujesz się, na wykorzystaniu tego, co już masz. Po drugie, nawet jeśli chcesz lub musisz coś dokupić, to takie zakupy są bardzo konkretnie zaplanowane i nie wydajesz pieniędzy poza ustalony przez siebie budżet. Po trzecie, gdy już coś kupujesz, stawiasz na lepszą jakość, więc dana rzecz będzie Ci służyć dłużej. Po czwarte nie szalejesz na wyprzedażach wydając pieniądze na ubrania, które zaraz się zużyją, zniszczą, znudzą lub wyjdą z mody.

Sprawdź 3 podejścia do tworzenia garderoby kapsułowej pod kątem robienia zakupów: klikając tu.

5. Nie możesz pozwolić sobie na częste kupowanie ubrań

Gdy nie możesz pozwolić sobie na częste zakupy z braku czasu, to docenisz zasadę tworzenia szafy kompaktowej: zakupy raz na 3 miesiące. Gdy powodem są finanse, to poza wymienionymi już wcześniej korzyściami, uczysz się też miksowania strojów w taki sposób, by otoczenie nie zauważyło, że nie masz ich zbyt wielu. Dodatkowo, zakupy są mocno przemyślanymi inwestycjami w rzeczy uniwersalne i ponadczasowe.

6. Chcesz w pełni wykorzystać to, co posiadasz

Jesteś osobą, która ma tak wiele ubrań, że nie ma kiedy ich wszystkich nosić? Zamiast do galerii handlowej udaj się na zakupy do własnej szafy i wybierz zestawy na sezon. Jeśli jest Ci żal się ograniczać, możesz zwiększyć liczbę ubrań lub planować kapsuły na okresy jednomiesięczne. Dzięki temu wreszcie możesz nacieszyć się swoim stanem posiadania i pokazać go światu w różnych odsłonach.

7. Chcesz mieć poczucie, że wszystko do siebie pasuje

To miłe uczucie, kiedy wiesz, że możesz wyjąć z szafy cokolwiek i na pewno łatwo zgra się z innymi elementami. To również daje poczucie uporządkowania i wewnętrznej spójności.

Sprawdź przykład:  garderoba kapsułowa w stylu marynarskim

8. Chcesz dokonywać szybkich wyborów

Gdy rano frustruje Cię brak czasu na zastanawianie się, co na siebie włożyć lub męczą Cię ubraniowe dylematy,, garderoba kapsułowa ułatwi proces ubierania się, a czas jego trwania ograniczy do minimum. W przygotowaniu zestawów pomocna będzie ta broszurka:  Garderoba-kapsułowa-tworzenie-od-podstaw.pdf (11771 pobrań)

9. Uważasz, że sklepy nie oferują zbyt wielu rzeczy godnych uwagi

Gdy snujesz się po galerii gotowa/y zrobić zakupy i Twoim jedynym celem jest nie wyjść z pustymi rękami, byle tylko coś ciekawego wpadło Ci w oko i jesteś coraz bardziej rozczarowana ofertą sklepów, to również skorzystasz na tej idei. Po pierwsze to nie sklepy mają pokazać Ci coś, na co wydasz pieniądze (metoda push), tylko to Ty szukasz w sklepie konkretnej rzeczy, którą zaplanowałaś kupić (metoda pull , np. gdy poszukujesz idealnego tshirta na lato). Nadal możesz uważać, że sklepy nie mają nic wartościowego do zaoferowania, ale stwierdzenie “w sklepach nie ma porządnego szarego swetra” jest mniej zniechęcające niż stwierdzenie “w sklepach nie ma NIC porządnego”. Demagogia, ale poprawia nastrój.

10. Nie lubisz chodzić po sklepach

Tak, są takie osoby :), ja przynależę do tej grupy – lubię robić zakupy, natomiast chodzenie po sklepach niesamowicie mnie męczy. Na garderobie kapsułowej zyskuję w dwójnasób: zakupy robię rzadko, a ze względu na uprzednie planowanie i skonkretyzowane potrzeby, łatwiej mi szukać w Internecie.

Które powody są podstawą Twojego wyboru? Które są zachęcające?


Chcesz wiedzieć, jak stworzyć garderobę kapsułową?

Komentarzy (8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *