Analiza stylu życia.

projekt szafa analiza stylu zycia garderoba kapsulowa

Już raz pisałam na temat analizy stylu życia w odniesieniu do budowy garderoby kapsułowej. [jeśli chcesz cofnąć się do tego wpisu to zapraszam tu: Analiza stylu życia. Garderoba kapsułowa.] W tym wpisie przedstawię analizę stylu życia w odniesieniu do budowy garderoby nie sezonowej, ale pełnej zawartości szafy.

Dlaczego warto przeprowadzić analizę stylu życia?

Przeanalizowanie stylu życia pozwala na dokładne określenie, jakim aktywnościom poświęcasz czas najczęściej i tym samym najbardziej potrzebujesz mieć wówczas co na siebie włożyć. O tyle, o ile w skali kwartału, miesiąca lub tygodnia jest ona w miarę prosta, to rozpatrywanie jej w skali roku wymaga nieco więcej wysiłku i szerszej perspektywy.

Dlaczego warto przeprowadzić analizę stylu życia przed porządkowaniem szafy?

Powód jest prosty. Gdy wiesz, jak spędzasz czas (i jak często), wiesz również, czego potrzebujesz w szafie oraz w jakiej ilości. Dzięki temu, gdy chcesz zminimalizować ogólną zawartość szafy, wiesz, czego możesz się pozbywać. Gdy natomiast wyrzucasz rzeczy, które są już zużyte lub zniszczone, wiesz, które z nich powinny zostać wymienione na nowe, a przy których nie ma takiej potrzeby. To sprawia, że generalny przegląd i porządkowanie garderoby naprawdę nabiera sensu. I trudniej oprzeć się pokusom pozostawienia w szafie wszystkiego bez zmian.

Roczna analiza stylu życia. Jak zacząć? (I jak skończyć)

Najlepiej zacząć od podziału kalendarza na 4 pory roku, z ewentualnym uwzględnieniem jednej dodatkowej pory przejściowej. Przedwiośnie i przejście jesieni w zimę możemy rozpatrywać jako jeden sezon, gdyż w gruncie rzeczy wymaga tych samych ubrań, a przeważnie ograniczają się one do odzieży wierzchniej i obuwia.

Następnie dla każdej pory roku określasz sposób spędzania czasu. Na 100% większość z nich będzie się powtarzać przy wszystkich (np. praca/uczelnia, spotkania ze znajomymi, sport, randki itp.). Zastanów się, czy w danym sezonie dochodzą inne czynności, np. latem piknik czy wycieczki, może masz jakieś hobby, które wymaga uwzględnienia (np. fotografia uliczna) lub uprawiasz okresowo jakiś sport. Wypisz wszystkie te rzeczy dla każdej pory roku z osobna. (możesz wykorzystać do tego formatkę, jaką przygotowałam, link znajdziesz na dole tego wpisu)

W dalszej części analizy stylu życia, określasz, ile czasu procentowo, w skali danego sezonu poświęcasz wskazanej aktywności. Im większy procent, tym bardziej twoja garderoba powinna być przygotowana na tę okazję i tym samym większa część twoich rzeczy powinna do niej pasować. Rzeczy z tej kategorii będą się też najszybciej zużywać. Z tego powodu przed porządkowaniem trzeba będzie odpowiedzieć sobie na pytanie, jak bardzo minimalistyczna ma być twoja szafa (pamiętaj, że rodzajów minimalizmu jest wiele).

Analiza stylu życia –niespodzianki…

Nie daj się zaskoczyć – pomyśl, co może w skali roku wypaść. Może to być np. wesele, eleganckie przyjęcie/gala, rozmowa o pracę itp. Najczęściej właśnie tego typu wydarzenia stanowią margines przy analizie. Dobrze być na nie przygotowanym, przynajmniej w jakimś stopniu, choć trzeba wykazać się zdrowym rozsądkiem określając prawdopodobieństwo wystąpienia danej sytuacji.

… i pułapki

Najczęstszą pułapką jest kierowanie się nie tym, co dzieje się w rzeczywistości, a tym, co chcielibyśmy, żeby się wydarzyło. Analiza stylu to “twarde dane” z przeszłości, a nie plany czy marzenia. I choć powiedzenie dress for success nadal robi furorę, to nawet, gdy je zastosujesz przy porządkowaniu szafy, to nadal określasz rzeczy, w których będziesz na co dzień chodzić. Nie wymyślaj jednak zbyt wielu potencjalnych zdarzeń, jeśli prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest bliskie zeru.

To jeszcze nie moment na planowanie, co zostawisz/wyrzucisz

Analiza stylu życia koncentruje się na aktywnościach i okazjach. Na tym etapie nie planuje się strojów. Zanim przejdziemy do porządkowania szafy, czeka nas jeszcze określanie lub poszukiwanie swojego stylu. Bez tego porządkowanie czy minimalizowanie garderoby także nie będzie w 100% skuteczne.

Dajcie koniecznie znać, jak poszła Wam analiza!

A tu plik do pobrania: Analiza stylu życia projekt szafa (251 pobrań)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *