Rodzaje minimalizmu. Z którym się utożsamiasz?

rodzaje minimalizmu, typy minimalizmu blog o minimalizmie

Rodzaje minimalizmu

Czy wiesz, że istnieją różne rodzaje minimalizmu? Każdy to nieco inne wartości i sposób postępowania na co dzień. Czy wobec tego każdy może o sobie powiedzieć: jestem minimalistą? Może jesteś minimalistą, a o tym nie wiesz? Co to oznacza w praktyce? Który rodzaj jest najbardziej słuszny?

Minimalizm estetyczny

Ten rodzaj minimalizmu wcale nie musi oznaczać posiadania mniej. Co do zasady polega na otaczaniu się rzeczami o ascetycznym wyglądzie i kolorystyce. Minimalistyczna stylistyka to jednolite kolory, proste kształty, czyste formy, przestronne przestrzenie wypełnione małą ilością idealnie skomponowanych ze sobą rzeczy. Na pewno kojarzycie ten styl w urządzaniu wnętrz: surowe ściany/podłogi, dużo bieli i szarości, geometryczne formy bez ozdobników. Estetyczny minimalista dąży do pozbycia się ze swojego otoczenia rozgardiaszu, przede wszystkim stylistycznego. Jego ubrania mają proste kroje, bardzo często wyłącznie w neutralnych kolorach.

Minimalizm jako styl świadomej konsumpcji

Czyli przedkładanie tego, czego potrzebujesz ponad to, co chciałbyś lub mógłbyś mieć. Ten typ minimalizmu to stawianie wyżej jakości niż ilości, pozbywanie się nadmiaru rzeczy i wprowadzanie w to miejsce dużo mniejszej ilości przedmiotów o większej trwałości i lepszym wykonaniu. Taki minimalista ucieka od typowo konsumpcyjnego trybu życia. Rezygnuje z fast-fashion, często na rzecz niszowych lub craftowych marek. Świadomie i racjonalnie planuje stan posiadania.

Minimalizm esencjonalny

Ortodoksyjny minimalista również przedkłada prawdziwe potrzeby ponad możliwości posiadania, jednak z jednoczesnym stopniowym ograniczaniem nie tylko przedmiotów, ale i swoich potrzeb. Wyznacznikiem jest tu przede wszystkim ilość. Stałe ograniczanie ilości rzeczy to swoiste wyzwanie dla każdego esencjonalnego minimalisty, który ciagle poszukuje w swoim otoczeniu przedmiotów, których może się pozbyć. Wyznacznik to dążenie do ograniczenia stanu posiadania.

Minimalizm nakierowany na doświadczenie

Czyli zmieścić całe życie w jednej walizce, po to, by w każdej chwili być gotowym na zmianę i wyruszenie gdzieś w poszukiwaniu przygód. Minimaliści kolekcjonują przeżycia i doświadczenia zamiast zbierać przedmioty i powiększać zasoby. Doświadczenie jest tu ważniejsze od posiadania. Jednocześnie, jeśli jakieś doświadczenie wymaga nabycia dodatkowych rzeczy, ten minimalista nie ma z tym problemu.

Minimalizm w służbie planecie

Ten rodzaj minimalizmu skupia się wokół bycia eko i troski o środowisko: ruchów no-waste, go-green, eco-friendly. Osoby żyjące według zasad tego typu minimalizmu skupiają się na jak najmniejszym obciążaniu planety swoim jestestwem, często starając się żyć samowystarczalnie poprzez produkcję własnych kosmetyków, żywności, mebli itp. Recykling, ograniczenie odpadów, wielokrotne wykorzystanie przedmiotów, dawanie rzeczom drugiego życia to podstawa działania minimalisty.

Minimalizm ekonomiczny

Główna zasada: wydawać mniej. I posiadać mniej, jeśli tylko oznacza to oszczędności. Ten rodzaj minimalizmu skupia się wokół pieniędzy. Do tego także dostosowany jest styl życia minimalisty. Może to oznaczać wybór roweru zamiast auta, zakupy w dyskontach lub second-handach, wynajmowanie mieszkania w kilka osób. Jakość ma dużo mniejsze znaczenie, liczą się minimalistyczne wydatki, niezależnie od wysokości zarobków.

Minimalizm w stylu mindfulness

Dla takiego minimalisty wszystko musi mieć cel i intencję. Życie duchowe postawione jest wyżej niż koncentrowanie się na rzeczach materialnych, często postrzeganych jako zbędne, niepotrzebnie zaprzątające umysł, przynoszące stres. Ci minimaliści wybierają tylko te podstawowe rzeczy, których posiadanie daje im prawdziwą radość. Każdy przedmiot ma swoje przeznaczenie, historię i został nabyty w określonym celu. Brak rzeczy zbędnych.

Minimalizm – wspólny mianownik

Wspólnym mianownikiem, jeśli chodzi o rodzaje minimalizmu jest oczywiście kierowanie się zasadą mniej. Mniej przedmiotów, mniej bałaganu, mniej stresu, mniej śmieci, mniej zakupów. Jednocześnie niektóre z rodzajów mocno się różnią – być może minimalista ekonomiczny, dla którego oszczędność to wyznacznik działania, nigdy nie zrozumie minimalisty estetycznego, skłonnego wydać majątek na jakiś minimalistyczny mebel. Jednak każda z tych osób może nazwać się minimalistą, ponieważ dla każdego, ma on jakąś definicję.

Jaki typ minimalizmu jest Ci najbliższy?

Ja wybrałam minimalizm jako styl świadomej konsumpcji, choć na etapie porządkowania bywam esencjonalistką. Do jakiej grupy możesz zaliczyć siebie? A może jest jeszcze jakiś inny typ minimalizmu, z którym się utożsamiasz?

P.S.

Pamiętaj, by zacząć przygodę z minimalizmem, nie musisz być perfekcjonistą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *