Wymiana garderoby w wersji “budżetowej”

Planowanie szafy kapsułowej często wiąże się z wyzwaniem, jakim jest wymiana garderoby. Wszystkich, którzy stoją przed tym zadaniem, a którym zależy, by nieco ograniczyć wydatki z nim związane lub tych, którym zależy na “budżetowym” podejściu do tematu, zapraszam do lektury. (Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z garderobą kapsułową, przeczytaj o jej planowaniu w tym wpisie).

Wymiana garderoby – czym jest spowodowana?

Wymiana ubrań przeważnie powodowana jest przez kilka czynników, występujących razem lub oddzielnie.

1| Chęć odświeżenia swojej szafy

Minimalistyczne podejście do komponowania zawartości szafy najczęściej wiąże się z ograniczeniem zakupów. W sezonie dokupuje się raptem klika elementów, a zdarza się, że żadnego. To jak najbardziej zrozumiałe, że od czasu do czasu chciałoby się zobaczyć w niej jakąś nowość. Minimalizm nie oznacza w końcu pełnej modowej ascezy.

2| Uzupełnienie szafy o brakujące elementy

Jeśli jesteś na etapie tworzenia szafy na nowo lub zmiany stylu ubierania, na pewno masz jakąś listę rzeczy, jakich Ci brakuje. To samo dotyczy budowania porządnej bazy ubraniowej. (Nie wiesz, o co chodzi z bazą ubraniową? Przeczytaj o niej tu, a następnie w tym dziale).

3| Wymiana rzeczy, które się zużyły

Rzeczy też najzwyczajniej w świecie zużywają się, dlatego też może się zdarzyć, że coś wymaga już swojego następcy.

Wymiana garderoby – dobry plan to podstawa

Jakie by nie były powody, wymiana ubrań w szafie wymaga pewnego planu. O ile zużycie się rzeczy czy kupno bazy ubraniowej sprawia, że czynność ta jest w miarę łatwa do ogarnięcia, to już zmiany spowodowane chęcią odświeżenia szafy czy zmiany stylu ubierania wymagają nieco więcej przemyśleń. Od czego zatem zacząć?

Określ swój preferowany “look” na dany okres. Czy jest coś, co chcesz zmienić w sposobie ubierania? Czy masz preferowaną kolorystykę lub styl? Czy masz swoje inspiracje? Przejrzyj trendy na dany sezon. Minimalistki też mogą być “na czasie”. Niektóre trendy są też oparte na ponadczasowej elegancji, więc może się okazać, że coś, co jest popularne w danym sezonie wisi w Twojej szafie i wymaga tylko nieco odświeżenia lub dodatku, który go podkreśli.

Jeśli chcesz coś zmienić w dotychczasowym sposobie ubierania się, poszukaj inspiracji. W tym celu możesz przejrzeć zasoby Instagramu (np. zajrzeć na to konto lub to albo to), Pinteresta, lookbooki marek odzieżowych (mnie inspiruje np. marka Massimo Dutti). Możesz stworzyć sobie moodboard, tablicę na Pintereście lub po prostu zrobić notatki.

Wymiana garderoby – lista to drugi filar

Zrób listę potrzebnych rzeczy. Przejrzyj ją następnego dnia na spokojnie i zastanów się, czy na pewno wszystko jest niezbędne. Możesz nadać rzeczom priorytety. Jeśli zdecydujesz się na zakupy, skrupulatna lista sprawi, że będą przemyślane i unikniesz straty czasu oraz niepotrzebnych wydatków. Możesz także określić swój budżet. Zastanów się, które rzeczy z listy są warte większych pieniędzy, a które można zdobyć mniejszym kosztem.

Wyprzedaże

Przejrzyj aktualne wyprzedaże. Zwłaszcza ten rok jest szalony pod ich względem. Z powodu panującej pandemii i strat z tym związanych, wiele marek obniża ceny częściej i w bardziej widoczny sposób, by pozyskać dla siebie klientów. Wyprzedaże sięgają nawet 70%. Zwracaj jednak uwagę na jakość ubrań, by posłużyły na wiele sezonów. Rozejrzyj się w sieci za kodami rabatowymi, może akurat trafi się jeszcze jakaś mała zniżka. Ja od kilku lat robię zakupy tylko online. Łatwiej mi w ten sposób ogarnąć ofertę sklepów, mogę szybko porównać rzeczy oraz ceny.

Cierpliwe czekanie

Jeśli dane ubranie ma niski priorytet, możesz wyczekać do czasu wyprzedaży i upolować je w dużo niższej cenie. Wymaga to nieco cierpliwości i nie zawsze się udaje. Jednak jeśli zakończy się sukcesem, to masz w kieszeni spore oszczędności. Przewaga sklepów online: gdy rzecz jest wyprzedana, warto mimo wszystko zaglądać na stronę od czasu do czasu w nadziei, że ktoś zwróci źle dobrany rozmiar.

Odzież z drugiej ręki

Możesz przejrzeć też poszukać czegoś z drugiej ręki, np. na Vinted czy w lokalnych second handach, gdzie można także znaleźć rzeczy z metkami. Nowe lub mało używane ubrania są też odsprzedawane w facebookowych grupach dedykowanych konkretnym markom (np. grupa miłośniczek marki MLE Collection lub innych polskich marek). Efekty tych poszukiwań mogą być zaskakujące, jeśli poświęci się na to trochę czasu i cierpliwości. Dla przykładu elementy z mojej letniej kapsuły widoczne na poniższym zdjęciu w całości pochodzą z drugiej ręki – z vinted i facebookowej grupy MLE. T-shirt i klapki były zupełnie nowe, marynarka i szorty w stanie idealnym (w sumie 155 zł zamiast ok. 600 zł). Jeśli szukasz rzeczy ponadczasowych fakt, że są z poprzedniego sezonu nie będzie Ci przeszkadzał. Możesz też zajrzeć na Allegro, gdzie także da się kupić nowe markowe rzeczy z metką, tylko że z poprzedniego sezonu.

https://www.instagram.com/p/CC-RDz9nauA/

Podobnym rozwiązaniem są też tzw. wymianki. Nie korzystałam z tej opcji, ale Ajka Minimalistka wspomina o nich na swoim facebooku. We Wrocławiu mamy Bazar Miejski, gdzie ludzie mogą oddać swoje rzeczy w komis. Możesz też po prostu dać znać koleżankom, czego szukasz w danym sezonie, może któraś chętnie pozbędzie się nieużywanej rzeczy.

Jakie są Wasze metody na wymianę garderoby przy ograniczeniach budżetowych?

Komentarzy (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *