Total look w minimalistycznej szafie

total look blog o minimalizmie

Total look to ciekawy i elegancki sposób na stworzenie zestawu ubraniowego. Ubranie się od stóp do głów w jeden kolor to coraz częściej spotykany sposób na stylizację. Sprawdzi się także w szafie minimalistki, ponieważ zdecydowanie poszerza ilość zestawów, które możesz skomponować z zawartości swojej kapsuły. Jeśli wcześniej unikałaś takich połączeń, to czas, by total look wkroczył na dobre do Twojej szafy.

Total look – co to?

To sposób skomponowania stroju polegający na zestawieniu ze sobą elementów tego samego rodzaju, najczęściej koloru. Wyróżniamy total look monochromatyczny, total look jeansowy, total look z wzorem. Ten ostatni wymaga dużo wyczucia modowego, a nawet odwagi, jako że jest zadaniem trudnym i łatwo o przesadę – wyobraźcie sobie kogoś ubranego od stóp do głów w panterkę. To sztuka nie popaść przy tym w kicz! Z kolei przy odmianie jeansowej (total denim look) musisz posiadać coś więcej niż tylko dżinsowe spodnie – sukienkę, koszulę, kurtkę. Nie znajdują się one w każdej garderobie. Dlatego też do szafy minimalistycznej szczególnie polecam total look monochromatyczny. W większości szaf minimalistek znajdzie się bowiem kilka elementów w jednym kolorze. Ponieważ szafa kapsułowa najczęściej oparta jest o neutralne kolory, najpopularniejsze monochromatyczne zestawy powstają w ramach 5 barw: bieli, czerni, szarości, niebieskiego oraz brązu. Oczywiście każdy kolor może stać się przedmiotem takiej stylizacji, jeśli tylko go lubisz!

beżowy total look

Achromatyczny look – elegancja od święta i na co dzień

Możecie się także spotkać z określeniem look achromatyczny. Dotyczy to ubiorów w bieli, czerni i szarości, które to barwy tak naprawdę kolorami nie są. Total look tego rodzaju charakteryzuje się prostotą, często subtelnością i niewymuszoną elegancją. Szary to dobre rozwiązanie w kreacjach biznesowych. Czarny jest niesamowicie popularny i wybieramy go na wszystkie okazje. Jednak to biały cieszy się wyjątkową estymą, a w dodatku świetnie sprawdza się nie tylko na wielkie wyjścia, ale i na co dzień. Propozycje codziennych stylizacji w bieli znajdziecie np. na stronie hiszpańskojęzycznego magazynu Elle.

white total look przełamany beżem i brązem
tutaj tak jakby też przełamanie brązem 🙂 i nie widać moich czarnych butów 🙂
total look
źródło: Pinterest
i black look przełamany beżem

Jak poradzić sobie z monochromatycznym ubiorem?

Do dyspozycji masz wszystkie odcienie danego koloru. Na przykład dla brązu będą to beże, głębokie brązy, miedzie czy rudości, dla niebieskiego – błękity, granaty, indygo i tak dalej. Trzeba te odcienie umiejętnie połączyć – wybierz więc nie więcej niż 3. Z tych dwóch lub trzech jeden powinien być dominujący, czyli stanowić trzon zestawu. Dwa pozostałe zostaw np. na dodatki i obuwie.

total look
beżowy total look. źródło: Pinterest

Czy total look jest bezpieczny?

Niestety nie zawsze. Nie każdy kolor nadaje się na wszystkie okazje. Warto odnieść się tu do teorii koloru i zastanowić się nad znaczeniem barw i emocjami, jakie niosą one ze sobą. Na przykład strój bazujący na czerwieniach będzie prawdopodobnie kojarzyć się z agresją i dominacją i tym samym nie będzie najlepszym wyborem np. do pracy. Czerwień zarezerwuj zatem na wielki wieczór, ponieważ na pewno będziesz zauważona!

Jeśli źle czujesz się ubrana w jeden kolor, możesz go przełamać wprowadzając inną barwę np. w dodatkach, obuwiu lub okryciu wierzchnim.

źródło: Pinterest
white total look przełamany beżem źródło: Pinterest

Jak podkręcić total look?

Taki ubiór doskonale ożywiają zestawione ze sobą różne faktury materiałów. Komponuj połyskliwe z matowymi, cienkie z grubymi, gładkie z szorstkimi, a uzyskasz pożądany efekt. Wyższą szkołą jazdy jest wprowadzenie do takiego ubioru wzorów, ale np. wzorzysty szalik lub apaszka jest tu doskonałym pomysłem i bardzo prostym do wykonania.

źródło: Pinterest
total look
Total look z wykorzystaniem różnych faktur i rodzajów materiałów.
Materiały prasowe Massimo Dutti

Komentarzy (2)

  • uwielbiam monochromy, w takim stroju po prostu nie da się źle wyglądać. Ale odnośnie znaczenia kolorów, to mam takie dwie refleksje – kolor szary i czerwony w pracy. Nie zgodzę się do końca z tym, że szary nadaje się do środowiska biznesowego, a czerwony nie. To zależy, jaka praca, jakie to środowisko, oraz co chcemy w danej sytuacji osiągnąć. W szarym możemy znikać, zostać niewysłuchani. Czerwony może dodać nam pewności siebie i waleczności – czasem też są potrzebne. A druga myśl – to z kolei dobranie koloru na ważne spotkania, który znamy i lubimy, bo jeśli ktoś bardzo źle się w jakimś kolorze czuje (np. ta wspomniana już czerwień) to ubranie czerwonej sukienki na randkę, wcale nie będzie dobrym pomysłem. Ale to oczywiście jest ważne tylko dla osób, które jeszcze nie znają swojej palety. Bo jak ktoś kocha szarość, to pewnie w niej nie zniknie 🙂 Ach te stroje – tyle znaczenia jest w tym jak wyglądamy 🙂

    • Słuszna uwaga. Podsumowując: nie ma co eksperymentować z ubiorem przed wydarzeniami, które są dla nas ważne. A jeśli jakiś kolor pobudza w nas cechy, które na takim wydarzeniu są potrzebne, to nie ma co się zastanawiać, tylko trzeba zakładać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *