Styl sygnaturowy. Co to?

styl sygnaturowy signature style

Czym jest styl sygnaturowy (signature style, uniform)?

Styl sygnaturowy to element ubioru czy wyglądu, który jest stały bądź powtarzalny i może stanowić styl charakterystyczny dla Ciebie. Nie musi być bardzo wyrazisty (od tego mamy statement piece). Wręcz przeciwnie – może być skromny i minimalistyczny. Do oceny tego, czy można nazwać go sygnaturowym, bardziej liczy się jego powtarzalność w codziennym wyglądzie. Będą to rzeczy, w których czujesz się dobrze i nosisz najchętniej.

Dlaczego uniform?

Możecie spotkać się z jeszcze jednym określeniem. Styl sygnaturowy zwykło nazywać się także uniformem, ponieważ jest to coś, co po prostu wyjmujesz z szafy i wkładasz bez zastanowienia, jednocześnie wiedząc, że dobrze się w tym czujesz, dobrze wyglądasz i do Ciebie pasuje.

Co buduje styl sygnaturowy?

Styl ten może zostać zbudowany na różnych rzeczach związanych z Twoim wyglądem. Są to na przykład:

 1. elementy garderoby (strój i dodatki)
 2. fryzura
 3. styl makijażu
 4. kolory ubioru lub dodatków

styl sygnaturowy signature style

Esencja stylu – styl sygnaturowy

Dla każdego będzie czymś innym.  Z pewnością takie elementy wyglądu, które są jego częścią, pasują do Twojego stylu bycia. W rezultacie może być środkiem wyrazu Twojej osobowości.

Jak to wygląda w praktyce? Na przykład, może oznaczać, że:

 • zawsze lub bardzo często sięgasz po konkretny element garderoby: np. białą koszulę lub jeansy, skórzaną kurtkę itp.
 • na co dzień wybierasz konkretny rodzaj obuwia, np. chodzisz w szpilkach/balerinach/trampkach
 •  masz ulubiony kolor/kolory, który nosiłabyś najchętniej – ubierasz się na czarno, czy też wybierasz zdecydowane, nasycone barwy
 • nosisz rzeczy o tym samym kroju, masz ulubione materiały itp. Jeśli spódnica – to ołówkowa, jeśli jeansy – to rurki, jeśli płaszcz – to trencz
 • jesteś wierna konkretnemu typowi makijażu
 • i tak dalej…

Nie znaczy to, że chodzisz cały czas w tym samym, choć oczywiście może się zdarzyć tak, jak w przypadku Jobsa czy Zuckerberga…

Styl sygnaturowy – korzyści

Jakie znaczenie ma styl sygnaturowy dla podejścia minimalistycznego? Dlaczego warto skoncentrować się na odnalezieniu swojego stylu sygnaturowego? Otóż dobrych powodów jest całkiem sporo:

 1. Uwalnia od bycia niewolnikiem mody – nie potrzebujesz śledzić trendów i gonić za nowościami. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na zawartość szafy i portfela. Wiesz, że zawartość garderoby do siebie pasuje, brak sytuacji, gdy „każda rzecz jest z innej parafii”.
 2. Ratuje przed nieprzemyślanymi zakupami, a co najważniejsze: unikniesz w ten sposób nieudanych eksperymentów z modą i trendami – nie ulegasz pokusom zakupowym, nie nabywasz rzeczy z myślą „a może będę w tym chodzić?”, „a może warto coś zmienić?”. Wiesz, co działa, a jeśli działa dobrze – nie modyfikujesz tego.
 3.  Jesteś sobą – nie naśladujesz bezrefleksyjnie niczyjego stylu tylko dlatego, że dana osoba (z otoczenia lub znana z mediów) jest „na topie” i wszyscy chcą wyglądać tak samo. Inspiracji szukasz w sposób przemyślany i tylko takich, które mają punkty zbieżne z Twoimi prawdziwymi preferencjami.
 4. Uwalnia od dylematów zakupowych – minimalizuje ilość podejmowanych decyzji. Zawsze wiesz, za czym warto się rozejrzeć w sklepie w pierwszej kolejności.
 5. Ułatwia określenie potrzeb zakupowych  w obrębie tak elementów stylu sygnaturowego, jak i dodatków mających go ożywić.
 6. Oszczędza czas i dlatego łatwo się szybko ubrać – z jednej strony rzeczy do siebie pasują, z drugiej wiesz, że możesz  szybko wybrać właściwy zestaw.
 7. Sprawia, że nie musisz zastanawiać się, w czym wyglądasz dobrze, bo w szafie znajdujesz rzeczy, co do których jesteś pewna.
 8. Sprawia, że zawsze czujesz się pewnie, co jest wypadkową wielu poprzednich punktów i podnosi komfort w niejednej życiowej sytuacji.

Podsumowując: warto zgłębić temat. I zrobimy to w najbliższym czasie…

A Ty? Czy masz swój styl sygnaturowy?

styl-sygnaturowy-blog-o-minimalizmie

Komentarzy (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *