Porządkowanie garderoby cz. II

porządkowanie garderoby blog o minimalizmie

MINIMALIZM W SZAFIE: PORZĄDKOWANIE GARDEROBY

Minimalizm w szafie stanowi dla mnie spore wyzwanie, a porządkowanie garderoby oraz organizacja jej zawartości są zazwyczaj żmudne i lepiej je zrobić raz a dobrze. Dlatego jakiś czas myślałam o tym, jak to sobie ułatwić i jednocześnie sprawić, żeby podjęte działanie dało jak najwięcej efektów tak krótko-, jak i długoterminowych. Dziś zgodnie z obietnicą daną we wpisie opisującym poszczególne kroki porządkowania szafy, przekazuję Wam narzędzie wspomagające pierwsze generalne porządkowanie szafy — broszurkę do wydrukowania i uzupełnienia. Przyda się tym, którzy:

a) nie wiedzą ile czego mają
b) nie pamiętają, ile czego mają
c) chcą mieć wszystko czarno na białym
d) lubią sobie coś rozpisać 🙂

Dla osób, które chcą zmniejszyć swoje potrzeby konsumpcyjne, będzie to świetny dowód rzeczowy na to, że pewne obszary szafy są już skompletowane i nie ma po co kupować np. kolejnych białych spodni czy bluzki w paski. Możesz zabrać wypełnioną listę ze sobą do sklepu — nic tak Ci nie uświadomi, że pewne półki w szafie są już wystarczająco zapełnione.
Jeśli zestawienie pokazuje, że nawet po skrupulatnych porządkach, zawartość szafy jest spora, a Ty nie odczuwasz satysfakcji z posiadanych ubrań, będzie to impuls do zmiany nawyków zakupowych.

Jedna uwaga — jeśli w rubryce “Czego mi brakuje” niczego nie wpisałaś, to przeważnie oznacza, że Twoje potrzeby w tej kategorii są zaspokojone. Nie kupujesz ich już do czasu kolejnych porządków lub konieczności wymiany zużytej/starej rzeczy na nową. Ta zasada bardzo wspomaga podejście minimalistyczne 🙂

Zatem, oto, co robimy:

  1. Oglądasz każdą rzecz i zadajesz sobie przykładowe pytania z formularza.
  2. Po wydzieleniu rzeczy do powieszenia w szafie oceniasz ile czego masz. (Hmm, jeśli w rubryce obuwie mam wpisane czarno na białym 40 par butów, to naprawdę zaczynam rozumieć, że mam ich wystarczająco dużo. I od razu odpowiadam: nie, wcześniej ten fakt był dla mnie bardzo rozmyty :))
  3. Odpowiadasz na pytania końcowe.
  4. Planujesz działanie.

SZAFA MINIMALISTYCZNA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

Zabranie się za porządkowanie garderoby nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza jeśli będziesz po raz pierwszy robić je tak dokładnie. Broszurka, która ogarnia cały ten temat na pewno Ci się przyda.

Kliknij i pobierz:  Porządkowanie garderoby

Do dzieła!

Komentarzy (9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *