Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

jak wytrwać w noworocznych postanowieniach

Większość ludzi na koniec roku dokonuje podsumowań i planuje swoje działania na rok kolejny. Zapewniają, że tym razem na pewno uda im się utrzymać postanowienia noworoczne. Jednocześnie po około 3 tygodniach spora część z nich porzuca powzięte plany i z postanowień noworocznych niewiele zostaje. Do następnego roku, oczywiście, kiedy to najczęściej postanawiają prawie to samo. I znowu nic z tego nie wychodzi.

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Większość koncentruje się na tym, co robić, aby utrzymać regularność wykonywania nowych czynności i się do nich nie zniechęcać. Tylko dlaczego to i tak nie działa? Warto pójść krok wstecz: podstawą do dobrego wykonania zawsze jest umiejętne planowanie.

Jak planować noworoczne postanowienia?

#1 Nie więcej niż 2 “wielkie rzeczy”

Nie sztuką jest rozpisać sobie milion rzeczy do zrobienia w ciągu roku – przecież 365 dni to tak dużo! Rzecz w tym, że najczęściej jest to niewykonalne. Chcesz dotrzymać postanowień? Zaplanuj sobie raptem kilka rzeczy. Na pewno jedne będą trudniejsze, inne łatwiejsze do wykonania. Zadbaj więc o to, żeby na liście znalazły się nie więcej niż dwie “wielkie rzeczy”, czyli takie, których osiągnięcie jest żmudne, wymaga dużo wysiłku lub jest czasochłonne. Dzięki temu noworoczny plan nie przytłoczy cię, ani nie zniechęci.

#2 Rozłożenie w czasie

Nie rzucaj się na wszystko na raz. W ten sposób szybko stracisz energię lub zapał. Weź kalendarz, zastanów się, ile masz czasu w danym miesiącu/kwartale i czy rzeczywiście będziesz w stanie ogarnąć wszystko na raz. Zaplanuj dni, kiedy zajmujesz się daną rzeczą. Być może łatwiej będzie zacząć od realizacji jednego postanowienia i gdy wprowadzisz już choćby częściowo jeden nawyk, rozpoczniesz realizację kolejnego. To jedna z najlepszych recept na to, jak utrzymać postanowienia noworoczne.

#3 Rozwinięcie dotychczasowych celów

Zastanów się, czy może warto zaplanować rozwinięcie jakiejś z dotychczasowych umiejętności lub czynności – np. osiągnąć bardziej zaawansowany poziom. Łatwiej jest wytrwać w postanowieniu, gdy mamy już pewne doświadczenie, rutynę lub osiągnięcia w danym temacie.

#4 Rozsądne cele

Na ile dany cel jest realny w twoim przypadku? Świadomość swoich możliwości i czasu (niekiedy też pieniędzy), jakimi dysponujesz, pozwoli zaplanować realizację postanowienia bardziej praktycznie. Na przykład jeśli wolniej uczysz się języków obcych, nie planuj “na koniec roku będę świetnie mówić po niemiecku”, a w miejsce tego wybierz “na koniec roku będę komunikować się po niemiecku”. Jeśli będzie ci dobrze szło, zawsze możesz podnieść poprzeczkę w trakcie.

Weź też pod uwagę czas potrzebny na kształtowanie się nawyków – statystycznie jest to 21 dni, ale to tylko statystyka. Oznacza to, że jeden nawyk możesz wyrobić sobie w tydzień, inny – w pół roku. [Więcej na ten temat znajdziesz w książce Siła nawyku]

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach to tylko z kimś?

Niekoniecznie. W teorii dwie osoby mogą się nawzajem motywować. W praktyce dwie osoby mogą się równie dobrze zniechęcać. Nie zawsze są też w stanie dotrzymać sobie nawzajem kroku. Część z nas woli pracować nad swoimi postanowieniami samodzielnie, inni chętniej zrealizują je z czyjąś pomocą.

A jak wasze plany? A doświadczenia z postanowieniami?

P.S. Jeśli Twoim postanowieniem noworocznym jest ogarnąć garderobę, zajrzyj na blog za tydzień – znajdziesz coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *