Balet dla dorosłych. Czy warto się zapisać?

Kiedy 2 lata temu odkryłam, że istnieje balet dla dorosłych, chciałam dowiedzieć się o nim jak najwięcej, by zobaczyć, czy to jest dla mnie i jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zapisać się na taniec klasyczny dla amatorów. Gdyby było na ten temat 100 artykułów z pewnością przeczytałabym je wszystkie, jednak tak naprawdę takich wpisów jest niewiele. Dlatego dokładam swoją cegiełkę. Ten artykuł odpowie na bardzo podstawowe pytania, jakie zadaje sobie ktoś wahający się, czy zapisać się na balet dla dorosłych. Jeśli chcecie zgłębić zagadnienie polecam Wam blog White Pointe Shoes, gdzie jest absolutnie wszystko na ten temat, a nawet więcej. Ten blog był dla mnie bardzo pomocny w podjęciu decyzji. Ja z kolei spisałam odpowiedzi na pytania, które sama zadawałam sobie w tamtym momencie.

Balet dla dorosłych w jakim wieku. Czy są ograniczenia wiekowe?

W każdym. Ja zaczęłam zajęcia w wieku 39 lat. Na zajęciach nikt nikogo nie pyta o wiek, ale myślę, że średnia wieku to dwadzieścia parę lat. W każdym razie wiek nie stanowi ograniczenia.

Balet (taniec klasyczny) dla amatorów a zajęcia barre. Czy to jest to samo?

Nie, nie jest to to samo. Zajęcia fitness typu barre są połączeniem elementów baletu z elementami jogi i pilatesu. Czyli taki fitness przy drążku. Na balecie dla dorosłych uczysz się regularnego tańca klasycznego – ćwiczysz technikę i poznajesz figury, a nawet układy taneczne. Jest to o wiele bardziej rozwijające tak fizycznie, jak i umysłowo. Kolejnym krokiem w wielu szkołach będzie nauka tańca na pointach.

Balet dla dorosłych – czy muszę coś umieć?

Nie. Możesz wstać teraz od komputera i przyjść na zajęcia dla początkujących. Wszystkiego nauczysz się na sali. Nie musisz być wysportowana, tańczyć w dzieciństwie itp. Co do zasady są to zajęcia dla amatorów i nikt nie oczekuje, że przychodząc będziesz coś umieć. Oczywiście, jeśli masz choć trochę kondycji fizycznej to na pewno pomoże, ponieważ wbrew pozorom, ćwiczenia potrafią wycisnąć pot.

Czy muszę być rozciągnięta, by iść na zajęcia z tańca klasycznego?

Nie musisz, choć na pewno bardzo Ci to pomoże. Regularnie chodząc na zajęcia stopniowo rozciągniesz ciało i wzmocnisz mięśnie. Warto też robić stretching między zajęciami. Ja nigdy nie byłam rozciągnięta. W podstawówce dostawałam pały na wfie, kiedy trzeba było dotknąć dłońmi podłogi. Mogłam co najwyżej opuścić palce na wysokość kostek. Po roku zajęć widzę niesamowitą różnicę. Teraz mam w planach rozciągnąć się do szpagatu 🙂

A może lepiej uczyć się z youtubem?

No właśnie lepiej nie. Pozycje baletowe wymagają specjalnego ustawienia ciała. Najlepiej nauczyć się go pod kontrolą doświadczonego pedagoga, w innym przypadku możesz zrobić sobie krzywdę. Kolana są bardzo wrażliwe na niewłaściwie wykonywane pozycje, a kontuzje mogą nieść nieodwracalne zmiany. Jeśli na sali baletowej ogarniesz podstawy i będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę, możesz dodatkowo ćwiczyć w domu, jednak na zajęciach na sali pedagog ma możliwość wyłapywać twoje błędy i korygować postawę ciała. Wtedy ma to sens. Dodam, że tuż zanim dowiedziałam się, że można uczyć się tańca klasycznego będąc dorosłym, przez kilka dni ćwiczyłam fitness barre z jedną z popularnych zagranicznych aplikacji. Kolana bolały mnie przez dwa tygodnie. Dopiero na zajęciach w szkole baletowej nauczyłam się prawidłowej postawy nóg podczas ćwiczeń. Dodam, że po żadnej lekcji baletu nie miałam bólu kolan. Zakwasy i owszem.

Co mi da balet dla dorosłych?

Sprawność, smukłą prostą sylwetkę i satysfakcję. Na zajęciach poczujesz mięśnie tam, gdzie byś się nie spodziewała :). Balet koryguje postawę, uczy zwracać uwagę na własne ciało, przebudowuje sylwetkę, wyszczupla uda i pośladki, uczy koncentracji. Same pozytywy! Choć nie patrzymy tak na balet na pierwszy rzut oka, to jest to naprawdę świetna, bardzo rozwijająca forma sportu.

Jak wyglądają zajęcia?

Pierwszą częścią treningu są ćwiczenia przy drążku baletowym, przy którym wykonujemy powtarzające się z zajęć na zajęcia sekwencje ruchów. Następnie przechodzimy do wykonywania innych ćwiczeń na sali już bez pomocy drążka baletowego. Nad poprawnością wykonywania ćwiczeń czuwa pedagog.

W co się ubrać na pierwsze zajęcia z baletu dla dorosłych?

W wygodny strój sportowy, który pozwoli prowadzącemu widzieć ruchy twojego ciała i cię korygować. Najlepiej sprawdzą się legginsy i dopasowana koszulka. Na pierwszych zajęciach nie musisz mieć baletek, wystarczą skarpetki. W strój baletowy możesz (ale wcale nie musisz) inwestować dopiero wtedy, gdy będziesz mieć pewność, że dla ciebie to jest to.

Co ze sobą zabrać na balet dla dorosłych?

Oprócz stroju do ćwiczeń na pewno obowiązkowo wodę i coś do związania włosów, jeśli masz dłuższe.

Co jeśli się wstydzę? Czy inni będą się ze mnie śmiali?

Nie bardzo będą mieli na to czas :). Zajęcia są bardzo absorbujące i osoby początkujące są tak skoncentrowane na pracy własnego ciała i ogarnianiu, co się dzieje, że nie mają czasu rozejrzeć się na boki. Na zajęciach dla początkujących zdecydowana większość to osoby naprawdę początkujące. Zdarzają się też ludzie którzy tańczyli w młodości/dzieciństwie, ale ich obecność jest pomocna, bo przeważnie wiedzą, jak wykonać ćwiczenie i można je naśladować, gdy samemu czegoś się nie załapało.

Podsumowując – jeśli rozważasz, czy iść na taniec klasyczny dla amatorów, nie ma się co zastanawiać. Ja żałuję tylko jednego – że tak późno dowiedziałam się o tych zajęciach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *