Styl minimalistki: styl utylitarny

Styl utylitarny z pewnością zainteresuje osoby szukające ubrań, które odzwierciedlają ideę minimalizmu. Pasuje bowiem do niej idealnie.

Skąd się wziął styl utylitarny?

Styl utylitarny charakteryzuje prostota, wygoda, funkcjonalność i praktyczność ubrań. Widać w nim mocny akcent militarny, a ubrania są bardziej “męskie” i budzą skojarzenia z uniformami. Ma to bezpośrednie nawiązanie do historii. Po II Wojnie Światowej styl utility był bezpośrednio związany z aspektem ekonomicznym. Ubrania i luksusowe wówczas materiały takie jak skóra czy wełna były niedostępne. Rząd zaczął kontrolować rynek materiałów, reglamentować je, a w pierwszej kolejności przeznaczać na potrzeby wojska. Dla cywili obojga płci w każdym wieku zaczęto więc produkować ubrania z tańszych, łatwiej dostępnych materiałów. Nie troszczono się o ich atrakcyjność, ale o przydatność w codziennym życiu. Zrezygnowano więc z – jak byśmy to dziś nazwali – “designerskich” krojów czy ozdobników.

Styl utylitarny dziś

W stylu utylitarnym po dziś dzień dominuje neutralna kolorystyka: barwy ziemi, khaki, kremy, beże. Do produkcji ubrań najczęściej wykorzystuje się naturalne materiały takie jak bawełna, len i denim. Cechy charakterystyczne stylu utylitarnego to prosta, ascetyczna forma, jednolity krój i kolorystyka, brak wzornictwa. Funkcjonalność jest tu postawiona wyżej niż atrakcyjny wygląd, choć styl utylitarny ewoluuje i projektanci wykorzystują coraz bardziej luksusowe tkaniny (np. wełnę czy jedwab), pozostając wiernym krojom.

Ubrania, które najczęściej projektowane są w stylu utylitarnym to kombinezony, kamizelki, kurtki czy płaszcze w stylu safari – z dużymi, wyraźnie zarysowanymi kieszeniami, a także parki i bomberki. Uzupełniają je masywne, zabudowane proste buty na płaskim obcasie. Spotykamy tu także oversizowe swetry czy bluzy. By dodać nieco subtelności tym uniseksowym strojom, projektanci i styliści łączą je z delikatniejszą biżuterią i klasycznymi ubraniami z delikatnych, kobiecych tkanin.

W swojej prostocie styl utility co do zasady niejako “zwalnia” z myślenia o modzie i trendach. Obecnie ciężko jednak przyznać temu 100% racji, jako że jest jednym z wielu trendów i raczej trzeba się postarać, by się w niego wpisać.

styl utylitarny
Sukienka w stylu utylitarnym – Tommy Hilfiger
styl utylitarny
Kurtka w stylu utylitarnym Lacoste
styl utylitarny
Sukienka w stylu utylitarnym Vero Moda
styl utylitarny
Styl utylitarny – kombinezon Who What Wear
Spodnie GAP
Styl utylitarny – kurtka Saint Tropez
Koszula Mango w stylu utylitarnym
Sukienka Massimo Dutti w stylu utylitarnym
Uterque

Jakie jest wasze zdanie na temat tego stylu? Moje odczucia są ambiwalentne – z jednej strony podobają mi się minimalistyczne okrycia wierzchnie, z drugiej w wielu ubraniach doskwiera mi brak kobiecości i przerysowanie sylwetki. Choć gdybym miała tę sukienkę w stylu utility od Victorii Beckham, na pewno bym ją nosiła!

A może wolisz styl marynarski? Przeczytaj ten wpis.

Komentarzy (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *