ORGANIZACJA GARDEROBY. CZĘŚĆ II

porządkowanie garderoby, porządki w szafie

MINIMALIZM W SZAFIE: CZAS NA PORZĄDKOWANIE GARDEROBY

Minimalizm w szafie stanowi dla mnie spore wyzwanie, a porządki w garderobie są zazwyczaj żmudne i lepiej je zrobić raz a dobrze. Dlatego jakiś czas myślałam o tym, jak to sobie ułatwić i jednocześnie sprawić, żeby podjęte działanie dało jak najwięcej efektów tak krótko-, jak i długoterminowych. Dziś zgodnie z obietnicą daną we wpisie opisującym poszczególne kroki porządkowania szafy, przekazuję Wam narzędzie wspomagające pierwsze generalne porządkowanie szafy — broszurkę do wydrukowania i uzupełnienia. Przyda się tym, którzy:

a) nie wiedzą ile czego mają
b) nie pamiętają, ile czego mają
c) chcą mieć wszystko czarno na białym
d) lubią sobie coś rozpisać 🙂

Dla osób, które chcą zmniejszyć swoje potrzeby konsumpcyjne, będzie to świetny dowód rzeczowy na to, że pewne obszary szafy są już skompletowane i nie ma po co kupować np. kolejnych białych spodni czy bluzki w paski. Możesz zabrać wypełnioną listę ze sobą do sklepu — nic tak Ci nie uświadomi, że pewne półki w szafie są już wystarczająco zapełnione.
Jeśli zestawienie pokazuje, że nawet po skrupulatnych porządkach, zawartość szafy jest spora, a Ty nie odczuwasz satysfakcji z posiadanych ubrań, będzie to impuls do zmiany nawyków zakupowych.

Jedna uwaga — jeśli w rubryce “Czego mi brakuje” niczego nie wpisałaś, to przeważnie oznacza, że Twoje potrzeby w tej kategorii są zaspokojone. Nie kupujesz ich już do czasu kolejnych porządków lub konieczności wymiany zużytej/starej rzeczy na nową. Ta zasada bardzo wspomaga podejście minimalistyczne 🙂

Zatem, oto, co robimy:

  1. Oglądasz każdą rzecz i zadajesz sobie przykładowe pytania z formularza.
  2. Po wydzieleniu rzeczy do powieszenia w szafie oceniasz ile czego masz. (Hmm, jeśli w rubryce obuwie mam wpisane czarno na białym 40 par butów, to naprawdę zaczynam rozumieć, że mam ich wystarczająco dużo. I od razu odpowiadam: nie, wcześniej ten fakt był dla mnie bardzo rozmyty :))
  3. Odpowiadasz na pytania końcowe.
  4. Planujesz działanie.

SZAFA MINIMALISTYCZNA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

Zabranie się za porządki w garderobie nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza jeśli będziesz po raz pierwszy robić je tak dokładnie. Broszurka, która ogarnia cały ten temat na pewno Ci się przyda.

Kliknij i pobierz:  Porządkowanie szafy

Do dzieła!

 

To może Cię zainteresować

8 komentarzy

    1. To zależy od wielkości szafy :), ale myślę, że minimum kilka godzin, a maksimum jeden dzień trzeba przeznaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *