Klasyczny trencz damski – back to basics

klasyczny trencz damski

Klasyczny damski trencz to jeden z najbardziej “opłacalnych” bazowych elementów garderoby. Moim zdaniem powinien wisieć w każdej szafie! Sprawdzi się i do niezobowiązującej stylizacji i do “małej czarnej” na wyjście. Trudno też nim zepsuć jakikolwiek “look”. Jest jedną z pierwszych rzeczy, jakie przyjdą nam do głowy, gdy pomyślimy o paryskim stylu.

Klasyczny trencz – Krój i długość

Obecnie królują płaszcze oversize, jednak lekko dopasowany i dobrze skrojony klasyczny trencz jest ponadczasowy i po prostu lepiej wygląda. Na rynku dostępne są trencze we wszystkich możliwych długościach. Najbardziej popularne są te do połowy uda (być może ze względu na cenę), ale najbardziej praktyczne są te do kolan. Dla mnie to optymalna długość, ponieważ wysmukla sylwetkę i lepiej wygląda do spódnic/sukienek. No i ochrania przed wiatrem lub deszczem większą powierzchnię ciała, co może być ważne wiosną i jesienią.

Wybierając krój trencza, weź pod uwagę, że w chłodniejsze pory roku możesz chcieć ubrać się warstwowo. Możesz więc rozważyć rozmiar większy lub krój oversize.

Dwurzędowe zapięcie uznawane jest za bardziej formalne. Dodatkowo sprawia, że płaszcz bardziej chroni klatkę piersiową przed wiatrem. To dzięki temu, że w tym miejscu zachodzi na siebie więcej materiału. 10 guzików w dwurzędówce to najbardziej tradycyjna ilość.

Pasek w trenczu

Pasek obowiązkowo z klamerką – wygląda po prostu bardziej schludnie. Najbardziej praktyczne są klamry plastikowe (np. szylkretowy), ponieważ nie ma zagrożenia, że poprzecierają się tak jak te obszyte materiałem (a sztuczna skóra na klamrze, to już w ogóle nieporozumienie). Pasek pozwoli też utrzymać podkreślenie talii przy warstwowej stylizacji.

Klasyczny trencz – materiał i kolor

Co do zasady materiał powinien być choć trochę wodoodporny. W końcu oddychająca gabradyna wymyślona przez Burberry’ego zobowiązuje, jednak współcześnie prędzej ta cecha będzie osiągnięta z pomocą sztucznych włókien. Bardzo często produkuje się trencze stricte bawełniane. Tu trzeba zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy – na wiatro- i deszczoodporności, czy na posiadaniu egzemplarza wykonanego w 100% z naturalnego materiału. Ważna jest także podszewka, na której producenci często po prostu oszczędzają wykonując ją z poliestru. Wysokiej jakości podszewka powinna pozwolić ciału oddychać, dlatego wiskoza, acetat czy bawełna są zdecydowanie bardziej pożądane.

Klasyczne trencze produkuje się w neutralnych barwach i te są najbardziej praktyczne i eleganckie. Beż, zieleń khaki, granat i czerń to kolory które idealnie skomponują się z pozostałymi elementami garderoby. Dobrze też pamiętać, by wybrany kolor korzystnie wpływał na wygląd cery, na rynku funkcjonuje cała paleta odcieni beży, więc można dobrać coś dla siebie. Oczywiście w sklepach znajdziesz trencze we wszystkich możliwych kolorach, jednak trudno w tym przypadku mówić o ponadczasowości.

Klasyczny trencz damski – z czym nosić?

Obecnie w zasadzie ze wszystkim! Trencze mają tę cudowną właściwość, że wyglądają dobrze w każdej stylizacji: eleganckiej, codziennej a nawet i nieco sportowej.

Skąd się wziął trencz?

Na koniec trochę historii. Czy wiecie, że trencze są z nami już ponad 150 lat? Swój początek miały w drugiej połowie 19 wieku. Wyewoluowały z wodoodpornych płaszczy z podgumowanej bawełny Macintosha i Hancocka wynalezionych około 1820 r. (tzw. “mack”). Trencze debiutowały jako płaszcze sportowe. O palmę pierwszeństwa do dziś biją się marki Burberry i Aquascutum. Płaszcze te spopularyzowały się jednak dopiero w oficerskiej “modzie” wojskowej, stąd wiele praktycznych elementów, które przetrwały do dziś: wodoodporna gabardyna, epolety, dwurzędowe zapięcie, wzmocnienie materiału na piersi (żeby można było oprzeć broń), metalowe zawieszki, itp.

Kobiety zaczęły nosić trencze dopiero po II Wojnie Światowej, a w damskich szafach zagościł na dobre, gdy pokazały się w nim hollywoodzkie gwiazdy takie jak Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Greta Garbo czy Marlena Dietrich. (więcej o historii trenczy tu)

A klasyczne trencze polskich marek znajdziecie:
tutaj, tutaj, tutaj, tutaj.

a sieciówek:
tutaj, tutaj, tutaj.

Więcej propozycji znajdziecie w wyróżnionych stories na blogowym instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *