Garderoba kapsułowa. Plusy i minusy

garderoba kapsułowa plusy i minusy

Garderoba kapsułowa zdecydowanie ułatwia życie. Jeśli do tej pory nie korzystałaś z tego rozwiązania i zastanawiasz się, czy to ma sens, przeczytaj o plusach i minusach tego pomysłu. (Tak, garderoba kapsułowa ma wady!)

Garderoba kapsułowa. Plusy

1/ Łatwiej wybrać strój rano. Układając kapsułę zazwyczaj od razu układasz przykładowe zestawy. Mając je w pamięci, łatwiej zdecydować, co założyć, zwłaszcza, jeśli nie masz zbyt wiele czasu na podjęcie tej decyzji.

2/ Garderoba jest bardziej uporządkowana. Wiesz, co w niej się znajduje. Przeważnie jest też bardziej przejrzysta, jako że kapsuła co do zasady zawiera ograniczoną ilość rzeczy. ( jak bardzo ta ilość jest ograniczona, decydujesz, gdy wybierasz metodę tworzenia garderoby kapsułowej, jaka najbardziej do Ciebie pasuje. Przeczytasz o tym w tym wpisie).

3/ Zakupy są bardziej przemyślane. Na etapie planowania garderoby kapsułowej możesz poczuć potrzebę “odświeżenia” szafy, czyli dokupienia/wymiany jakiejś konkretnej rzeczy. Jeśli zdecydujesz się iść na zakupy, z pewnością będą one bardziej przemyślane i łatwiej oprzesz się pokusom.

4/ Oszczędzasz pieniądze. Jeśli masz zaplanowane i skomponowane zestawy strojów na miesiąc lub nawet kwartał do przodu, wiesz, że nie musisz robić częstych zakupów, bo na 100% niczego nie brakuje. Czas na ewentualne zakupy jest na etapie planowania garderoby kapsułowej.

5/ Wiesz, że masz co na siebie włożyć, a więc oszczędzasz czas (i raz jeszcze, pieniądze) oraz pozbywasz się niepotrzebnych dylematów.

6/ Pomaga Ci, jeśli dążysz do minimalizmu. Osłabia potrzebę regularnych zakupów, pozwala wykorzystać w 100% swój stan posiadania, określić rzeczy zbędne oraz pozbyć się ich.

7/ Pomaga Ci ustalić swój styl i się go trzymać. Planowanie strojów pozwala określić ulubiony styl ubierania się, być w nim konsekwentnym oraz nie kupować czego popadnie, tylko dlatego, że “wszyscy” to mają.

8/ Jest lepsza dla środowiska naturalnego. Wiemy bowiem, że branża odzieżowa jest jedną z najbardziej zanieczyszczających środowisko gałęzi przemysłu.

Garderoba kapsułowa. Co trzeba wziąć pod uwagę?

Garderoba kapsułowa, jak większość rzeczy w życiu, to nie tylko same zalety. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba też być świadomym pewnych niedogodności z nią związanych. Przygotowanie się na tę ewentualność z jednej strony pomaga podjąć decyzję, czy korzystać z garderoby kapsułowej, a z drugiej – będąc przygotowanym na problemy łatwiej wytrwać w postanowieniu.

Garderoba kapsułowa. Minusy

1/ Trzeba dokonać wyboru. Jeśli rozpoczynasz przygodę z garderobą kapsułową przy dużym stanie posiadania, może być Ci trudno dokonać wyboru tych kilkunastu/kilkudziesięciu rzeczy. Może też być Ci żal, że w czymś nie chodzisz. Rozwiązaniem może być wprowadzenie na początek kapsuł tygodniowych/dwutygodniowych.

2/ Rzeczy niszczą się szybciej. Nie da się ukryć, że rzeczy użytkowane często, niszczą się szybciej. Trudno na to coś poradzić, poza zwiększonym wysiłkiem włożonym w ich pielęgnację. Tę niedogodność najbardziej odczują osoby decydujące się na bardzo niewielkie kapsuły planowane na długi czas (np. na kwartał).

3/ Możesz mieć wrażenie, że chodzisz cały czas w tym samym. I zapewne będzie to po części prawda. Jednak sporo osób zauważa, że są rzeczy, w których chodzą bardzo często i bez wykorzystywania idei kapsuły. Po prostu lubią te rzeczy bardziej niż inne lub dobrze się w nich czują.

4/ Nie chodzisz na zakupy. Jeśli zakupy ubraniowe lub wycieczki do galerii handlowych były dla Ciebie receptą na spędzanie wolnego czasu lub lekiem na całe zło tego świata, może Ci tego brakować. Jednak prawda jest taka, że jest to słaby sposób na spędzanie czasu wolnego, a rekompensowanie sobie samopoczucia lub niepowodzeń zakupami poprawia nastrój jedynie na chwilę.

5/ Nie podążasz za trendami. Jeśli nie jesteś zwolennikiem klasycznej mody lub kupowanie rzeczy z pierwszych stron magazynów modowych jest receptą na brak własnego stylu, możesz mieć problem, gdyż garderoba kapsułowa niekoniecznie temu sprzyja. Nie ma jednak przeciwwskazań, by w każdej kapsule znaleźć miejsce dla czegoś, co aktualnie jest trendem.

6/ Częściej pierzesz. Zwłaszcza przy małych garderobach kapsułowych w zasadzie non-stop coś “jest w praniu”, co może być uciążliwe.

7/ Musisz planować. Garderoba kapsułowa wymaga planowania i to na dłużej. Jeśli nie jesteś w stanie zaplanować zestawów na kwartał, zawsze możesz zacząć od planowania tygodniowego. Można przy tym obserwować, ile rzeczy “przechodzi” na następny cykl, co z czasem ułatwi planowanie długoterminowe.


Chcesz wiedzieć, jak stworzyć garderobę kapsułową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *