5 piece French wardrobe – co to takiego?

5 pieces French wardrobe

Ręka do góry, kto pomyślał, że 5 piece French wardrobe to kolejne ograniczenie w stylu: możesz posiadać tylko 5 rzeczy? Wszyscy umiarkowani minimaliści mogą odetchnąć – to nie to!

5-elementowa garderoba to pewnego rodzaju filozofia, która może być zaadaptowana na potrzeby minimalizmu i budowania szafy kapsułowej. Nadaje się do wdrożenia zwłaszcza przez początkujące minimalistki oraz osoby, które chcą zredukować konsumpcyjny tryb życia. Pozwoli więc nie tylko odnieść sukces w budowaniu kapsuły, ale także ograniczyć wydatki związane z zakupami oraz pozbyć się nawyku impulsywnego kupowania.

Budowanie szafy po francusku

Nazwa wzięła się z przypisywanego Francuzkom podejścia do zakupów. Na czym więc to polega? W każdym sezonie możesz dodać do swojej szafy maksymalnie 5 nowych elementów (ubrania, buty, dodatki). Nie wliczamy tu żadnych rzeczy bazowych (ani bielizny), chyba że są znacznie droższe niż to co zazwyczaj kupujesz w tym segmencie. Nie wliczają się też rzeczy, które kupujemy w miejsce innych, zużytych (czyli zamienniki). Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które duże ograniczenia w kupowaniu odstraszają od eksperymentu kapsułowego.

5 piece French wardrobe – zakupy sezonowe

Jeśli dopiero zaczynasz ogarnianie swojej szafy, pewnie wykorzystasz cały pakiet nowych sztuk w roku. Z czasem sytuacja się zmieni. Im bardziej zaawansowana w procesie budowania szafy kapsułowej jesteś, tym mniej potrzebujesz do niej dodać w skali roku. W Polsce możemy przyjąć jako sezon 3 pory roku: lato, zimę i sezon przejściowy (czyli wiosnę i jesień razem). Oznacza to dodanie do 15 sztuk odzieży. Bardziej minimalistyczne podejście zakłada istnienie tylko dwóch sezonów (wiosna + lato oraz jesień + zima). Zakupów możesz dokonywać przez cały sezon, a nie tak, jak to przeważnie jest w przypadku kapsuły – tylko na początku sezonu, podczas planowania.

Od czego zacząć?

By wdrożyć system 5 piece French wardrobe musisz posiadać porządną bazę ubraniową. Ten temat wielokrotnie poruszałam na blogu i w tej kategorii znajdziesz wszystkie artykuły na ten temat. Baza ubraniowa to coś, z czego posiadania skorzysta każdy, nie tylko minimalista. To zestaw podstawowych prostych elementów garderoby w neutralnych kolorach, które będą idealnie pasowały do siebie nawzajem oraz do wyrazistych ubrań. Kolejnym krokiem jest pozbycie się wszystkich ubrań, których nosić już nie chcesz lub nie powinnaś, bo np. są zniszczone czy zdefasonowane. Jak widzimy początki są w zasadzie identyczne, jak podczas budowania garderoby kapsułowej.

Tu zarysowuje się podstawowa różnica między 5-piece French wardrobe a capsule wardrobe. Przy budowaniu kapsuły raczej omijamy sezonowe trendy lub wybieramy takie najbardziej uniwersalne albo będące wariacją na temat klasyków. W przypadku szafy francuskiej, gdy Twoja baza ubraniowa jest już gotowa, możesz zacząć rozglądać się za tzw. statement piece oraz bardziej wyrazistymi ubraniami. Mają one być kwintesencją Twojego stylu i osobowości, jednocześnie dobrze jest zadbać, by były naprawdę porządne i ponadczasowe. To właśnie ten moment, w którym możesz rozejrzeć się w aktualnych trendach. Takim elementem może być oversizowy sweter w paski, torebka-kubełek, eleganckie spodnie z rozcięciami z przodu (które w sumie nie wiadomo, jak długo będą modne), baleriny z odkrytą piętą etc.

Co jest ważne w 5 piece French wardrobe?

Błędem jest myślenie, że chodzi tu tylko o kupowanie nowych rzeczy. Kupowanie ma cel, a tym celem jest budowanie garderoby w postaci swoistej kolekcji rzeczy. Oznacza to, że każdy zakup musi być przemyślany strategicznie i spełnić następujące kryteria: podkreślić Twoją osobowość, być doskonałej jakości, móc przetrwać w szafie kilka lat (czyli nie być trendem-kometą), nie być zakupem impulsywnym, nawykowym czy dokonanym z nudów. Celem jest też to, by była to rzecz “do noszenia”, a nie tylko do powieszenia w szafie.

Korzyści

Największą korzyścią będzie to, że ubrania do swojej szafy będziesz wybierać o wiele bardziej starannie, niż gdybyś kupowała co tylko przyjdzie do głowy. Nagrodą będą ubrania, które naprawdę zasługują na to, by w nich chodzić.

Inną zaletą takiego podejścia do budowania kapsuły jest to, że można przy tym wyjść poza neutralne kolory i kroje. To na pewno ucieszy tych, którzy stronią od kapsuł w obawie przed nudą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *